20.10.2006 Webkamera
3.6.2006 Nový přírůstek
4.3.2006 Fotogalerie Hadů
5.1.2006 Ikony
24.1.2006 Zajímavosti
15.1.2006 Videogalerie
14.1.2006 Něco o hadech
3.1.2006 Vznik těchto stránek
12.3.2007
Tak a jsem opět tu. Příznivcům našich www stránek se omlouvám za dlouhou pomlku v aktualizaci stránek, ale nebyl dostatek času. A teď aspoň stručně k našim háďatům. Dělají nám radost, drobečkové naši. No drobečkové, poslušně baští dospělé mastomyši a občas jim potravu zpestříme středně velkým potkanem. Kraken už předrostl svoje tři spolubydlící, takže se z něj stal právoplatný vůdce smečky. Ale i tak je to pořád náš velký kliďas, který vydrží stočený v klíně i několik hodin. I všechny 3 krajty si na nás zvykly tak, že stačí, aby chvilku šmejdili po dvířkách do terárka a už je otvíráme a bereme je ven na procházku. Lozí po pokoji, mají svoji oblíbenou židli, kde se mohou proplétat mezi šprušlemi v opěradle. Někdy jim stačí zůstat omotaní kolem krku a jen se líně rozhlížet po okolí. Nemocní nejsou, svlékají se taky bez problémů, no prostě nám dělají radost. A aby té radosti nebylo dost, tak jsem náš chov koncem října rozšířil ještě o 2 krajty kobercové. Sameček je Pat a samička je Mat. Ze začátku to byli takoví dva malí ďáblíkové, když jsem je chtěl vytáhnout z terárka, tak se pokoušeli o cosi, co bylo asi syčení. Připadali si při tom strašně důležitě, ale já jsem se spíš smál, než aby mi naháněli hrůzu. No a teď si na nás zvykají, krmím je každý týden 2 skákavkami mastomyší a nestěžují si. Rostou nám přímo před očima. Dnes je to poprvé, co jsem je ukázal i ostatním hadům, krajtám Hugovi, Žofce, Wicky a hroznýši Krakenovi. Vyhřívali se pod žárovkou a jen líně pozorovali návštěvníky. Nechcali je očichat kdejakou větvičku, kamínek, skrýš i bazének. Nakonec to skončilo tak, že po 4 hodinách si Mat zalezla do bezénku, čouhá jí jen hlavička a vypadá spíš jako číhající krokodýlek, a Pat si jakoby nic vylezl na Huga, asi se mu líbí ten rozhled po okolí. No nic, půjdu je pomalu přemístit do jejich domova, ale už teď mi je jasné, že tohle byla jen první naávštěva z mnoha dalších :)

10.7. 2006
Wicky a Krakenek si dali po jedné myši. Stávají se z nich velcí kamarádi, protože bez sebe neudělají ani krok, no spíš plaz. Když je Wicky v jeskyni pod topným kamenem, hned se Kraken valí za ní, aby se do sebe zamotali, a když je naopak venku, tak se zas kolem ní obtočí takže v konečné fázi to vypadá, že mám hada jednoho, který je kříženec krajty a hroznýše královského, spí v jednom větším klubku a má dvě hlavy, jendu hnědou a druhou šedou :D

4.7. 2006
Svlékací období uzavírá Žofinka, protože se podle vzoru ostatních taky zakalila. Asi nechce trhat partu...

3.7. 2006
Dnes jsem krmil všechno moje zvěrstvo. Hugo a Žofka dostali každý dvě myši a Wicky s Krakenem po jedné. Jsou všichni nacpaní a spokojení si dávají šlofíka.

1.7. 2006
Hugo se už jako starý kmet bleskově vyslékl. Ten spacák co z něj zbyl je opět celý nepotrhaný a svedčí o jeho dobré kondici.

30.6. 2006
Krakenek se docela samostatně a bez problémů svlěkl, kůže je vcelku a had je jako nový.

26.6. 2006
Wicky i Kraken spapkali po jedné myši.

24.6. 2006
Teď se mi pro změnu zakalil Hugo.

23.6. 2006
Wicky se svlékla. Musel jsem jí ale trošku pomoct, protože kůže se jí potrhala a moc si sní nevěděla rady. Ale teď už to má za sebou a hladově kouká co by kde snědla. A večer se tak dívám na Krakenka a vidím, že i on se chystá na svoje první svlékání.

19.6.2006
Protože je Wicky pořád ve fázi svleku, kdy nic moc nevidí, tak si nedala ani myšičku. Zato Kraken se předvedl a dal si i její porci, tedy dvě myši.

18.6. 2006
Wicky se nám poprvé zakalila a moc jí to sluší.

16.6. 2006
Krmení Huga a Žofky, oba dva slupli dvě pořádné myšice.

12.6.2006
Krmení Wicky a Krakena. Každý dostal po jedné střední myšce.

5.6.2006
Opět je tu krmení, ale tentokrát jsem sháněl malé myšky pro Krakena a Wicky. Wicky má krček tlustý jak tužka, takže když jsem k ní dával myšku, měl jsem trochu obavy, jestli na ni vůbec hupsne, když je oproti ní tak malá. Ale očividně byla při chuti a na nějaký stres z cesty si ani nevzpoměla. Je pravda, že ji škrtila tím svým hubeným krčíkem dost dlouho, ale zato bez odmlouvání a pěkně ji do sebe natlačila. To Kraken, to bylo něco jiného. V krmícím terárku o myš nejevil zájem. Tak jsem to po 15 minutách vzdal, protože myš mu dávala pusinky na čumák, lozila přes něho, na chvíli si na něj i sedla a on nic. Zkusil jsem ho dát zpět do terárka, kde jsou normálně a myš dal k němu. To už bylo zajímavější. Moc se mu nechtělo za ní pořád běhat, tak si lehl pod větev a díval se, jak se myš probíhá, koštuje vodu z bazénku a hledá si domeček,ale pak udělala osudovou chybu a i Kraken snědl svůj oběd. Teď už jsou oba stočení s nacpanými bříšky a odpočívají po jídle.

3.6.2006
Naše hadí rodinka se opět rozrostla. Brzy ráno jsem vyrazil na výstavu plazů do Ostravy a s nějakým tím obnosem v peněžence jsem se prodíral davem lidí a prohlížel stoly se vším možným. Rozhodhl jsem se adoptovat kraťulku královskou, jak jinak, a hroznýše královského. Krajtu jsem pokřtil Wicky a hroznýš je Kraken. No teď spíš Krakenek,ale on rychle vyroste. Tak jsem pospíchal domů je ubytovat. Prozatím mají samostatné terárko, aby případně nenakazili Huga a Žofika nějakýma parazitama, ale už se těším, jak budou všichni lozit spolu :D

27.5.2006
Krmení hadů. Protože jsem byl na návstěvě v Havířove a v Přerove jsem nesehnal dostatečně velké myši, jen skákavky, rozhodl jsem se dovézt potravu odtud. Koupil jsem 9 myšek. Byly menší, tak jsem dal každému hadovi po 3 a tři si nechal na prříště nebo zkusím odchovat mláďata. Trochu jsem riskoval, protože krajty bývají někdy vybíravé a některé odlišně zbarvené myšky jim nesedí. Takže jsem je nejprve navnadil na bílé myšáky s vitaminy a pak následovaly šedé a hnědé myši. Myslím, že tu změnu ani nepoznali, ale přece jenom se to neobešlo bez úrazu. Pokaždé , když hadi po myši skočili, tak ji špatně chytlli a ona je kousala do krku. Ve finále byli sice nažraní, ale měli pár šrámů. Tak jsem opět nastoupil s dezinfekcí a vyčistil jim bolístky, pohladil jejich napapkaná bříška a nechal je v klidu odpočívat.

4.5.2006
Hadi leží pořád spokojeně smotaní, ani se nehnou, ani večer a v noci, kdy řádí jak pominutí a vyžadují procházku po pokoji. Bude to tím papáním. Jsou nažraní až praskají ve švech. Ale kromě představ, jaké megabobky z nich po těch megamyších vylezou se hugo hodlal zakalit. Tak mi bledne a bledne :D

3.5.2006
Dnes jsem provedl kontrolní prohlídku obou hadů. To kvůli těm kousancům a věřte nebo ne, nenašel jsem po nich ani stopu. Jde vidět, že jsou na to hadi dobře vybavení a přizpůsobení svou imunitní soustavou.

2.5.2006
Krmení: Hugo 1 velká + 1 malá, Žofik 2 velké. Denšní krmení bylo opět zajímavé a poučné. Začalo to u Huga, kdyz jsem ho lákal na první megamyš. Byla opravdu větší než cokoliv předtím, co kdy jedl, tak jsem byl zvědav, jak si s tím poradí. Škrtil znamenitě, jenže myš se nehodlala vzdát jen tak. Kousla ho do krku, až mu začala téct krev. To mě dost vyděsilo, tak jsem ho po dokonání škrtícího aktu zkontroloval. Ranka byla patrná jako malá boulička, krev už netekla, ale byli jsme oba vyděšení. Nechal jsem ho myš spořádat a pak mu zraněníčko vydezinfikoval Alfadinem. Potom jsem mu nabídl jesžě jednu malou myšku jako dezert. Tu slupl jako malinu, ale taky měl prostoje, protože jsem mu z talmky vytahoval kousky lignocelu. No a Žofka, tak dostala dvě velké myši. I ta první ji kousla, ale krev netekla. Přesto jsem ji krček potřel dezinfekcí a zkontroloval co se dalo.

13.4.2006
Krmení Hugo si dal 4 malé myšky a Žofka 3.

11.4.2006
Žofka - Ekdyse. Vše OK

6.4.2006
Hugo dnes opět utekl z domova. Ano, je to neuvěřitelné, že ve svých dvou letech je schopný zopakovat něco tak odporného. Po tom všem, co jsem pro něj udělal. No ale k věci. Ráno jsem se probudil, šel popřát hadům dobré ráno a co nevidím. Podezřele malé hadí klubíčko. A doopravdy, chrupkala tam jen Žofka. Tak jsem se podíval na známé místo do ručníku a nic. To už bylo podezřelé. Prohlédl jsem všechny skrýše v terárku, ale nic. To už mi bylo jasné, že je fuč. Tak jsem ho šel hledat. Ani ne po 10 minutách, co jsem zkontrolovat postel, počítač, stoly, oblečení, lahve s alkoholem a nikde nikdo. Pak jsem vydělal zásuvky ze skříní a co to nevidím. Malá hlavička za šupletem. Jak mě spatřil, hned se napřímil jak kobra, on to tak dělá, když se rozhlíží a pak mi šel naproti. Tak jsem ho vytáhl, vynadal mu, ale ne sprostě, je ještě ve vývinu, tak aby to nezanechalo následky, a pak ho vrátil do terárka. No a teď jsem provedl rekonstrukci tohoto činu. Nechal jsem mírně pootevřené terárko. Sice jsem povrch zatížil, ale Hugo je strašně zvědavý, tak si asi pomohl čumáčkem a sklo trochu odšťouchl a už byla cesta volná. Takže potom, co se vyšplhal na lampičku, odtud ke stropu kde zvětšil škvíru na své hubené tělíčko, pak dírkou ven. No a pak na okraj terárka, rozhlídnout se, jestli ho nikdo nevidí, pak k fíkusu, po stonku dolů, ano ano, našel jsem pár nalomených listů. Pak z fíkusu na stůl s notebookem, na židli, přes opěradlo na sedadlo a dolů na zem. Pak asi dva tři metry přes pokoj a za šuplíky. No cesta jak kolem světa. Teď už si ale budu dávat velký pozor, protože za chvíli bude Hugo puberťák a to s ním bude z nevydržení :D

28.3.2006
Nadešel čas krmení. Dnes jsem vyzkoušel větší myši. Každý had dostal dvě. Škrtili jak diví, ale pak měli trochu problém do sebe takové cvalíky nasoukat. I to se jim podařilo a druhý chod už slupli jako malinu. Dokonce hledali další obět, ale mimo mě nic nenašli, tak se napili a po takové namáhavé práci se teď zahřívají pod žárovkou.

25.6.2006
Tak naši hadi si opět zahráli na schovku. Tentokrát se ale schovali oba. Až jsem se divil, jak se dva hadi vlezou do malé skrýše kterou jim poskytuje již zmiňovaný ručník u stropu v rohu terária. Byla vidět akorát jedna hlavička a dva ocásky, tak mi to bylo jasné.

24.3.2006
Hugovo svlekání kůže se nakonec odehrálo až dnes. S Huga se stává mistr, ostatně jako z každého hada. Poprvé se mu u nás podařilo svléct kůži naprosto vcelku a nepotrhanou, což je jedna ze známek dobrého stavu hada.

22.3.2006
Hugo si začal otírat svůj sosáček o vyhřevný kámen. Vypadá to na striptýz.

21.3.2006
No jak to tak sleduji, tak si ty potvůrky zvědavý našli novou skrýš. V pravé horní části terárka mám složený malý ručník, protože hadi jsou stvoření zvědavá a rádi prozkoumnávají skulinky, kudy by se dostali ven. No a proto ten ručník. Jenže když hadi zjistili, že se přes něj nedostanou, tak si řekli, ze ho využijí jinak. Po stěně terárka se vyšplhají nahoru a a smotají se do ručníku. No a to je pak ráno překvapení, když se vzbudíte a místo dvou hadů máte vevnitř jen jednoho. A po důkladném pátrání najdete spící klubíčko v ručníku.

18.3.2006
Vypadá to, že Hugo i Žofka jsou nastavení tak, ze se svlékají dva týcny po sobě. Zatím to není jisté, ale Hugo už zase šedne a matní. Jsem zvědavý, jestli mu taky prospěje změna podkladu a svlékání mu půjde jako po másle.

17.3.2006
Dnes se mi zdá, že se Hugovi zakalují oči a chystá se na své u mě druhé svlékání. Uvidíme zíra, jestli je to pravda nebo jen dlouho v noci pařil a teď se mu kalí zrak.

11.3.2006
Jak jsem psal již včera, dneska jsem byl zvědavý, jak moc se změní hadova váha po krmení. A musím říct, že i takoví dobře najezení drobečci jsou znatelně těžší. Žofka má asi 320 gramů, Hugo je menší, ale delší a váží necelých 290 gramů. Na délku měří 80cm.

10.3.2006
Je to opět zhruba 14 dní a tak nadešel čas krmení. Koupil jsem 6 myšek, 4 větší a 2 menší jako dezert na závěr. Jako při každém krmení jsem první chod hadům pocukroval multivitaminem a další dostali už jen tak. Mají napapaná bříška a rozhlíží se po dalších obětech, ale pro teď by to stačilo. Dnes už je nechám odpočívat a zítra si je potěžkám.

1.3.2006
Dnes ráno jsem našel v terárku nádherně svlečenou kůži. Tentokrát byla vcelku, jen část z hlavičky se trochu potrhala. Žofinka má ted´ nádherně čisté oči a suché šupinky na bříšku jí také zmizely. Vypadá to, že lignocel se vyplácí.

26.2.2006
A je to tu zase. Žofka se zakaluje a chystá se na další svlékání pyžamka.

25.2.2006
Žofka má nějaké suché šupinky na břichu a trochu se odpupují. Je možné, že je to z kočkolitu, který mají jako podklad v terárku. Proto jsem dnes terárko předělal a dal na dno lignocel (kokosová drť). Žofka a Hugo vše důkladně prozkoumali a pak se odplazili lehnout si.

24.2.2006
Uběhlo 14 dní a je tu další svačinka. Žofka a Huga si dnes dali každý po 3 malých myškách.

9.2.2006
Dnes si Žofka pochutnala na dvou menších myškách a Hugo zblajznul rovnou čtyři.

31.1.2006
Přes noc si Hugo vyslekl starou kuži z hlavy. Během dne pak zápasil se zbytkem. Nějak mu to nešlo, tak jsem mu pomohl navlhčením a pak stará kůže šla dolů v pohodě. Těd je Hugo zase fešák a má pěkné zbarvení.

29.1.2006
Hugo se odkaluje a během pár dní se bude nejspíš svlékat. V terárku je vlhkost 56%+-3% a teplota se přes den pohybuje okolo 28-30 stupňů.

26.1.2006
Přes noc se nám Hugo zkalil. Oči má mléčné a kůži drsnější a zbarvenou do šeda. Bude se svlíkat.

25.1.2006
Hadi po dezinfeksi byli trošku neklidní. To se ale běhen dne spravilo.

24.1.2006
Dneska jsem našel v misce s vodou malinkaté černé tečky, menší než půl mm. Mohou to být utopené rostoči z Huga. Během posledního týdne se sám nakládal do misky s vodou, což hadi obvykle dělají, když se chtějí zbavit roztočů. Projistotu jsem mu dal koupel v rostoku Neostomosanu. Neostomosan byl 50% a ten jsem naředil v poměru 1/400 s vlažnou vodou. Tím samým rostokem jsem vystříkal terárko.

23.1.2006
Dneska dostala háďata druhou část prášku na odčervení. Vypadají vpohodě a ani moc neprotestovali, teda až na Žofku, která má už plné zuby desinfekce a ze začátku se jí to nelíbilo. Nakonec ale také spolupracovala.

20.1.2006
Výsledky dopadly dobře. Žofka má zvýšený počet určitých bakterií, které se u hadů vyskytují běžně v menším množství. Při nachlazení, stresu, svlékání či nižší teplotě v terárku se mohou rozmnožit a zapříčinit tak vznik infekcí. Doktorovi jsem popsal zlepšený stav hada, a ten usoudil, že antibiotika nebudou nutná. Snad jen pokud by se potíže s dýcháním vrátily. Preventivně máme ještě 3 dny proplachovat a pokud nebudou problémy, další kontrola není nutná. Napadlo mě, že praskání a lupání mohlo být způsobeno vzduchem, který se dostal mezi starou a novou kůži hada. Protože po svleku lupání a praskání zmizelo. Hugo si vymyslel specialitku a smotal se v bazénku s vodou a pozoruje okolí.

19.1.2006
Dnes dostali oba hadi po dvou myších. První chod dostali s vitamíny (namočené myši posypané TerraVitem), druhý jen hole myši. Chuť k jídlu mají velkou, dokonce by si dali i třetí chod. Zdravotni stav Žofky je dobrý, a její chuť k jídlu ještě větší.

18.1.2006
Žofka vypadá zcela zdravě, až na občasného popiskování (možná z prachu či malého nachlazení). Teplota terárka se pohybuje okolo 29 stupňů přes den a přes noc okolo 24-25. Vlhkost je 50%. Pokračuji stále v proplachování tlamičky. V pátek budou výsledky výtěru.

17.1.2006
Přes noc se nic moc nestalo, kůži svlékla jen z části krku. Proto jsem jí pomohl. Namočil jsem ji ve vlažné vodě (26-27 stupňů) a začal jí svlékat sám. Žofce se to líbilo a ani neprotestovala. Dokonce bych řekl, že je ráda, že jsem jí od staré kůže pomohl. Celou dobu mi ležela klidně v klíně a kontrolovala mě, jestli se neulívám. Po svléknutí se svalila na kámen a do večera odpočívala. Ani moc neotvírala tlamku. Vypadá, že se jí i lépe dýchá.

16.1.2006
Tak už se pomalu odkaluje. Teplota v terárku je okolo 28 stupňů a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 45-50%. Žofku jsem prohlédl a když jsem ji hladil od hlavičky ke krku a dál, tak bylo slyšet mírné lupání a praskání. Navíc začala hůře dýchat a otevírá časteji tlamičku. Tlamu má čistou a bez hlenu. Proto jsem s ní zašel na kontrolu k veterinářvi. Vše jsem mu popsal a on ji prohléld a udělal výtěr krku. Preventivně ji naordinoval 3x denně výplach ředěným roztokem ALFADINU a doporučil nám zvýšit teplotu o 1-2 stupně. Jak držel veterinář hada při prohlídce za hlavou, natrhl mu trochu starou kůži. Večer se lupání a praskání zintenzivnilo a Žofka se začala svlékat. Svlékla si jen hlavu a obtočila se kolem kamene.

15.1.2006
Žofka je ospalá, pořád odpočívá, zahřívá se na kameni a nahlas dýchá, spíš funí a občas dýchá s otevřenou tlamičkou.

11.1.2006
Žofinka se nám zakalila, bude se nejspíš brzo svlékat. Fotky jsou ve fotogalerii (Python Regius-Ekdyse)

9.1.2006
Dnes byla naše háďata na návštěvě v ZOO na odčervení. Každé dostalo 1/8 tabletky a zdají se být v pohodě. Žofinka už asi 3 dny přerušovaně píská, jako by měla ucpaný čumák, ale už se to zmírňuje, nekýchá, nekašle, nemá oteklou tlamičku ani hlen či jiné známky nemoci. Je možné, že jen trochu nachladila nebo nadýchala prachu. I podle doktorky se jeví jako zdravý had.

3.1.2006
Krmení každý po jedné myšce, teďka chrní a odpočívají po těžkém zápase na život a na smrt :D Hugo se dneska vydal poprvé sám na procházku, bez našeho vědomí, našel se asi za hodinku smotaný pod postelí. Asi se mu to líbilo, protože si vyšplhání z terárka ješte třikrát zopakoval. Tentokrát už s dozorem.

19.12.2005
Pořízení miláčků (Žofinka a Hugo), převoz domů. Čerstvě nakrmení (každý zbaštil jednu myšku). Stáří 2 roky. Oba čilí, zdraví, mající se k světu.

©2006 www.krajta.net
Autorská práva vyhrazena - šíření a kopírování textů, fotografií či jiných záznamů je bez předchozího souhlasu zakázáno. TOPlist